Pop-up Nedir?

Pop-up Nedir?

Bu platform aracılığıyla gelir elde etmek için birçok site kurulmuştur. Sonuç olarak, yeni reklam teknikleri geliştirilmeye başlandı. Bu tekniklerden biri pop-up'tır. Kullanıcıları rahatsız eden pop-up'lar nedeniyle, internette gezinmek mayın tarlasında yürümekle eşanlamlı hale geldi. Bir web sitesine girdiğinizde, sizin müdahaleniz olmadan gördüğünüz sayfayla birlikte istenmeyen reklam pencereleri açılır, bunlara pop-up denir. Daha fazla gelir elde etmek için, web siteleri kullanıcılara daha fazla açılır pencere göstermeye başladı. Pop-up engelleyicileri ve tarayıcı eklentileri ile bu duruma bir çözüm buldular.

Pop-up'lar yalnızca reklam amaçlı değildir. Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yüklemek için de kullanılır. Bu nedenle, pop-up engelleyiciden yararlanmak faydalı olacaktır.

Pop-up'ın Anlamı ve Tarihi

Açılır pencerenin anlamına bakarsak, bu bir İngilizce kelime. "Pop" sözcüğünü alırsak, "çıkma" anlamına gelir. "Up" kelimesi, yukarı anlamına gelir. Pop-up ayrıca ikincil ve üçüncül anlamlarıda vardır. Bu anlamlardan biri "aniden karşılaşmak" diğeri ise "beklenmedik bir yerde ve zamanda buluşmak" tır. Pop-up reklamlar ilk olarak 1990 yılında Tripod adlı bir sitede göründü. Mucidi Ethan Zuckerman, daha sonra pop-up reklamların kullanıcıları rahatsız edebileceğini tahmin etmediği için özür diledi, ancak artık çok geçti.

Pop-up Yararları ve Zararları

Yararları

Kolayca para kazanmanızı sağlar. Seçilen web sitesine trafik sağlayabilirsiniz.

Zararları

Google'ın kurallarını ihlal ettiğiniz için kalıcı olarak yasaklanabilirsiniz. Bir güvenlik açığı oluşturur. Sahte kilitleme düğmeleriyle kullanıcıyı kandırır. Kişisel bilgileri kaydedebilir. Yönlendirme oluşturur. Bir bağlantıya tıklarsanız, öne başka bir pencere geldiği için açılmayabilir.